627-M50-223-BT2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-M50-223-BT2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Form :
Machined
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D)
Subcategory :
D-Sub Connectors
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Current Rating (Amps) :
5A
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Mounting Type :
Through Hole
Color :
Black
Number of Positions :
50
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
627M
EDAC
Contact Finish :
Gold
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Contact Type :
Signal
Base Product Number :
627-M50
Wire Gauge :
Ingress Protection :
Connector Style :
D-Sub
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Tray
Backset Spacing :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Number of Rows :
3
Brand :
EDAC
Voltage Rating :
Contact Finish Thickness :
Flash
Features :
Grounding Indents, Shielded
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
627-M50-223-BT2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M50-223-BT2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-M50-223-BT2 pinout, 627-M50-223-BT2 datasheet PDF, 627-M50-223-BT2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M50-223-BT2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-M50-223-BT2
627-M50-223-BT2 Overview
627-M50-223-BT2 Features
627M series
627-M50-223-BT2 Applications
There are a lot of EDAC
627-M50-223-BT2 D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP