627-M37-623-GN6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-M37-623-GN6
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Termination :
Solder
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Brand :
EDAC
Mounting Type :
Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Ingress Protection :
Package :
Tray
Product Status :
Active
Series :
627M
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Rows :
2
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C)
Number of Positions :
37
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Finish :
Gold
Contact Type :
Signal
Voltage Rating :
Color :
Green
Connector Type :
Plug, Male Pins
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Base Product Number :
627-M37
Subcategory :
D-Sub Connectors
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Connector Style :
D-Sub
Contact Form :
Machined
Stearns
IP Rating :
IP54
Mounting :
End Mount
Wire Gauge :
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Backset Spacing :
Datasheets
627-M37-623-GN6
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M37-623-GN6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-M37-623-GN6 pinout, 627-M37-623-GN6 datasheet PDF, 627-M37-623-GN6 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M37-623-GN6 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-M37-623-GN6
627-M37-623-GN6 Overview
627-M37-623-GN6 Features
627M series
627-M37-623-GN6 Applications
There are a lot of EDAC
627-M37-623-GN6 D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP