627-M37-323-LT2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-M37-323-LT2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Finish Thickness :
15.0μin (0.38μm)
Color :
Blue
Number of Rows :
2
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Connector Style :
D-Sub
Wire Gauge :
Features :
Grounding Indents, Shielded
Base Product Number :
627-M37
Voltage Rating :
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Brand :
EDAC
Contact Form :
Machined
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Tray
Ingress Protection :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish :
Gold
Subcategory :
D-Sub Connectors
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Signal
Series :
627M
Backset Spacing :
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Material :
COPPER ALLOY
Miscellaneous
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Number of Positions :
37
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C)
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Current Rating (Amps) :
5A
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Datasheets
627-M37-323-LT2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M37-323-LT2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-M37-323-LT2 pinout, 627-M37-323-LT2 datasheet PDF, 627-M37-323-LT2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M37-323-LT2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-M37-323-LT2
627-M37-323-LT2 Overview
627-M37-323-LT2 Features
627M series
627-M37-323-LT2 Applications
There are a lot of EDAC
627-M37-323-LT2 D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP