627-M37-323-GN3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-M37-323-GN3
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Type :
Signal
Mounting Type :
Through Hole
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Features :
Grounding Indents, Shielded
EDAC
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Color :
Green
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Product Status :
Active
Voltage Rating :
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Connector Style :
D-Sub
Contact Finish Thickness :
15.0μin (0.38μm)
Series :
627M
Wire Gauge :
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Backset Spacing :
Package :
Tray
Brand :
EDAC
Contact Finish :
Gold
Current Rating (Amps) :
5A
Termination :
Solder
Base Product Number :
627-M37
Number of Rows :
2
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Connector Type :
Plug, Male Pins
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Subcategory :
D-Sub Connectors
Contact Form :
Machined
Number of Positions :
37
Datasheets
627-M37-323-GN3
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M37-323-GN3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-M37-323-GN3 pinout, 627-M37-323-GN3 datasheet PDF, 627-M37-323-GN3 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M37-323-GN3 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-M37-323-GN3
627-M37-323-GN3 Overview
627-M37-323-GN3 Features
627M series
627-M37-323-GN3 Applications
There are a lot of EDAC
627-M37-323-GN3 D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP