627-M37-323-BT4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-M37-323-BT4
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Solder
Package :
Tray
Current Rating (Amps) :
5A
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Mounting Type :
Through Hole
Brand :
EDAC
Voltage Rating :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
627M
Contact Finish :
Gold
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Product Status :
Active
Number of Positions :
37
Wire Gauge :
Backset Spacing :
Number of Rows :
2
Contact Type :
Signal
Contact Form :
Machined
Features :
Grounding Indents, Shielded
Color :
Black
Base Product Number :
627-M37
Connector Style :
D-Sub
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C)
Ingress Protection :
Subcategory :
D-Sub Connectors
Contact Finish Thickness :
15.0μin (0.38μm)
EDAC
Datasheets
627-M37-323-BT4
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M37-323-BT4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-M37-323-BT4 pinout, 627-M37-323-BT4 datasheet PDF, 627-M37-323-BT4 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M37-323-BT4 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-M37-323-BT4
627-M37-323-BT4 Overview
627-M37-323-BT4 Features
627M series
627-M37-323-BT4 Applications
There are a lot of EDAC
627-M37-323-BT4 D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP