627-M37-223-GT2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-M37-223-GT2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C)
Number of Rows :
2
Connector Type :
Plug, Male Pins
Color :
Green
Features :
Grounding Indents, Shielded
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Product Status :
Active
Contact Form :
Machined
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Connector Style :
D-Sub
Package :
Tray
Number of Positions :
37
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
EDAC
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
5A
Ingress Protection :
Voltage Rating :
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Solder
Series :
627M
Contact Finish :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Subcategory :
D-Sub Connectors
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Base Product Number :
627-M37
Contact Type :
Signal
Backset Spacing :
Brand :
EDAC
Contact Finish Thickness :
Flash
Wire Gauge :
Datasheets
627-M37-223-GT2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M37-223-GT2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-M37-223-GT2 pinout, 627-M37-223-GT2 datasheet PDF, 627-M37-223-GT2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M37-223-GT2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-M37-223-GT2
627-M37-223-GT2 Overview
627-M37-223-GT2 Features
627M series
627-M37-223-GT2 Applications
There are a lot of EDAC
627-M37-223-GT2 D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP