627-M37-223-BN3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-M37-223-BN3
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C)
Package :
Tray
Contact Finish :
Gold
Features :
Grounding Indents, Shielded
Wire Gauge :
Contact Type :
Signal
Brand :
EDAC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ingress Protection :
Number of Positions :
37
Contact Finish Thickness :
Flash
Subcategory :
D-Sub Connectors
Contact Material :
COPPER ALLOY
Base Product Number :
627-M37
Series :
627M
Number of Rows :
2
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Connector Style :
D-Sub
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Plug, Male Pins
Color :
Black
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
5A
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Solder
EDAC
Contact Form :
Machined
Voltage Rating :
Backset Spacing :
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Datasheets
627-M37-223-BN3
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M37-223-BN3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-M37-223-BN3 pinout, 627-M37-223-BN3 datasheet PDF, 627-M37-223-BN3 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M37-223-BN3 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-M37-223-BN3
627-M37-223-BN3 Overview
627-M37-223-BN3 Features
627M series
627-M37-223-BN3 Applications
There are a lot of EDAC
627-M37-223-BN3 D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP