627-M25-623-LN3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-M25-623-LN3
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Littelfuse
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Base Product Number :
627-M25
Connector Style :
D-Sub
Product Status :
Active
Color :
Blue
Contact Finish :
Gold
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Number of Positions :
25
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B)
Contact Form :
Machined
Backset Spacing :
Number of Rows :
2
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
627M
Wire Gauge :
Current Rating (Amps) :
5A
Termination :
Solder
Brand :
EDAC
Voltage Rating :
Ingress Protection :
Contact Type :
Signal
Features :
Grounding Indents, Shielded
Package :
Tray
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Through Hole
Subcategory :
D-Sub Connectors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
627-M25-623-LN3
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M25-623-LN3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-M25-623-LN3 pinout, 627-M25-623-LN3 datasheet PDF, 627-M25-623-LN3 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M25-623-LN3 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-M25-623-LN3
627-M25-623-LN3 Overview
627-M25-623-LN3 Features
627M series
627-M25-623-LN3 Applications
There are a lot of EDAC
627-M25-623-LN3 D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP