627-M25-623-GT4
Mfr.Part #
627-M25-623-GT4
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
D-Sub Connector Assemblies
Contact Form :
Machined
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Material :
Non-Metallic
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Base Product Number :
627-M25
Approvals :
UL
Ingress Protection :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Backset Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Series :
627M
Subcategory :
D-Sub Connectors
Features :
Grounding Indents, Shielded
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Finish :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
25
Contact Type :
Signal
Package :
Tray
Connector Style :
D-Sub
Product Status :
Active
Contact Material :
COPPER ALLOY
Brand :
EDAC
Termination :
Solder
Color :
Black
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B)
RoHS :
yes
Number of Rows :
2
Murrplastik
Wire Gauge :
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Current Rating (Amps) :
5A
Voltage Rating :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Datasheets
627-M25-623-GT4
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M25-623-GT4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-M25-623-GT4 pinout, 627-M25-623-GT4 datasheet PDF, 627-M25-623-GT4 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M25-623-GT4 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-M25-623-GT4
627-M25-623-GT4 Overview
627-M25-623-GT4 Features
627M series
627-M25-623-GT4 Applications
There are a lot of EDAC
627-M25-623-GT4 D-Sub Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP