627-M25-323-WN2
Mfr.Part #
627-M25-323-WN2
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
D-Sub Connector Assemblies
Base Product Number :
627-M25
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage Rating :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
White
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness :
15.0μin (0.38μm)
Connector Style :
D-Sub
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B)
Package :
Tray
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Form :
Machined
Backset Spacing :
Contact Type :
Signal
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Series :
627M
Ingress Protection :
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
5A
Termination :
Solder
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
EDAC
Number of Rows :
2
Subcategory :
D-Sub Connectors
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Number of Positions :
25
Wire Gauge :
Contact Finish :
Gold
Brand :
EDAC
Product Status :
Active
Features :
Grounding Indents, Shielded
Datasheets
627-M25-323-WN2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M25-323-WN2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-M25-323-WN2 pinout, 627-M25-323-WN2 datasheet PDF, 627-M25-323-WN2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M25-323-WN2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-M25-323-WN2
627-M25-323-WN2 Overview
627-M25-323-WN2 Features
627M series
627-M25-323-WN2 Applications
There are a lot of EDAC
627-M25-323-WN2 D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP