627-M25-323-LT3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-M25-323-LT3
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Series :
627M
Connector Style :
D-Sub
Contact Type :
Signal
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Base Product Number :
627-M25
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Number of Rows :
2
Features :
Grounding Indents, Shielded
Current Rating (Amps) :
5A
Wire Gauge :
Ingress Protection :
Voltage Rating :
Termination :
Solder
Subcategory :
D-Sub Connectors
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
25
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B)
Backset Spacing :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Product Status :
Active
Color :
Blue
EDAC
Contact Form :
Machined
Brand :
EDAC
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Package :
Tray
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness :
15.0μin (0.38μm)
Datasheets
627-M25-323-LT3
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M25-323-LT3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-M25-323-LT3 pinout, 627-M25-323-LT3 datasheet PDF, 627-M25-323-LT3 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M25-323-LT3 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-M25-323-LT3
627-M25-323-LT3 Overview
627-M25-323-LT3 Features
627M series
627-M25-323-LT3 Applications
There are a lot of EDAC
627-M25-323-LT3 D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP