627-M25-323-BN2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-M25-323-BN2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Terminal Type :
Wire Pins
Product Status :
Active
Features :
Grounding Indents, Shielded
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness :
15.0μin (0.38μm)
Insulated :
Insulated
Connector Style :
D-Sub
Contact Form :
Machined
Approvals :
CSA, UL
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Wire Size :
22-16 AWG
Contact Finish :
Gold
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Contact Type :
Signal
Entrelec
Wire Size (AWG) :
22-16 AWG
Color :
Red
Package :
Tray
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Termination :
Solder
Brand :
EDAC
Subcategory :
D-Sub Connectors
Current Rating (Amps) :
5A
Wire Gauge :
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B)
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Voltage Rating :
Base Product Number :
627-M25
Connector Type :
Plug, Male Pins
Insulation Material :
Vinyl (PVC)
Mounting Type :
Through Hole
Backset Spacing :
Number of Positions :
25
Series :
627M
Datasheets
627-M25-323-BN2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M25-323-BN2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-M25-323-BN2 pinout, 627-M25-323-BN2 datasheet PDF, 627-M25-323-BN2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M25-323-BN2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-M25-323-BN2
627-M25-323-BN2 Overview
627-M25-323-BN2 Features
627M series
627-M25-323-BN2 Applications
There are a lot of EDAC
627-M25-323-BN2 D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP