627-M25-223-WT4
Mfr.Part #
627-M25-223-WT4
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
D-Sub Connector Assemblies
Product Status :
Active
Wire Gauge :
Brand :
EDAC
Contact Type :
Signal
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Ingress Protection :
Connector Style :
D-Sub
Shield-Kon
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Finish :
Gold
Contact Form :
Machined
Color :
White
Number of Positions :
25
Contact Finish Thickness :
Flash
Mounting Type :
Through Hole
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
5A
Base Product Number :
627-M25
Features :
Grounding Indents, Shielded
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
627M
Subcategory :
D-Sub Connectors
Backset Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Number of Rows :
2
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B)
Package :
Tray
Voltage Rating :
Termination :
Solder
Datasheets
627-M25-223-WT4
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M25-223-WT4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-M25-223-WT4 pinout, 627-M25-223-WT4 datasheet PDF, 627-M25-223-WT4 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M25-223-WT4 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-M25-223-WT4
627-M25-223-WT4 Overview
627-M25-223-WT4 Features
627M series
627-M25-223-WT4 Applications
There are a lot of EDAC
627-M25-223-WT4 D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP