627-M25-223-WT1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-M25-223-WT1
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Series :
627M
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Wire Gauge :
Color :
White
Mounting Type :
Through Hole
Backset Spacing :
Subcategory :
D-Sub Connectors
Connector Type :
Plug, Male Pins
Voltage Rating :
Number of Rows :
2
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Connector Style :
D-Sub
Termination :
Solder
Package :
Tray
Contact Finish :
Gold
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
5A
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Grounding Indents, Shielded
Number of Positions :
25
EDAC
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Base Product Number :
627-M25
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B)
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Brand :
EDAC
Ingress Protection :
Contact Type :
Signal
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Form :
Machined
Datasheets
627-M25-223-WT1
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M25-223-WT1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-M25-223-WT1 pinout, 627-M25-223-WT1 datasheet PDF, 627-M25-223-WT1 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M25-223-WT1 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-M25-223-WT1
627-M25-223-WT1 Overview
627-M25-223-WT1 Features
627M series
627-M25-223-WT1 Applications
There are a lot of EDAC
627-M25-223-WT1 D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP