627-M25-223-GN2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-M25-223-GN2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Features :
Grounding Indents, Shielded
Package :
Tray
Contact Finish :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Approvals :
UL;CSA
Termination :
Pads
Wire Gauge :
Ingress Protection :
Number of Positions :
25
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B)
Contact Finish Thickness :
Flash
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting :
Floor
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
5A
Brand :
EDAC
Series :
627M
Backset Spacing :
Connector Style :
D-Sub
Contact Type :
Signal
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Voltage Rating :
Acme Electric
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Subcategory :
D-Sub Connectors
Base Product Number :
627-M25
Product Status :
Active
Phase :
3
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Color :
Green
Contact Form :
Machined
Number of Rows :
2
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
627-M25-223-GN2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M25-223-GN2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-M25-223-GN2 pinout, 627-M25-223-GN2 datasheet PDF, 627-M25-223-GN2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M25-223-GN2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-M25-223-GN2
627-M25-223-GN2 Overview
627-M25-223-GN2 Features
627M series
627-M25-223-GN2 Applications
There are a lot of EDAC
627-M25-223-GN2 D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP