627-M25-223-GN1
Mfr.Part #
627-M25-223-GN1
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
D-Sub Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Signal
Color :
Green
Voltage Rating :
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Finish :
Gold
Brand :
EDAC
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Number of Positions :
25
Contact Form :
Machined
Features :
Grounding Indents, Shielded
Base Product Number :
627-M25
Backset Spacing :
Contact Finish Thickness :
Flash
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
5A
Subcategory :
D-Sub Connectors
Wire Gauge :
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Termination :
Solder
Series :
627M
Number of Rows :
2
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ingress Protection :
Mounting Type :
Through Hole
EDAC
Package :
Tray
Connector Style :
D-Sub
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
627-M25-223-GN1
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M25-223-GN1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-M25-223-GN1 pinout, 627-M25-223-GN1 datasheet PDF, 627-M25-223-GN1 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M25-223-GN1 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-M25-223-GN1
627-M25-223-GN1 Overview
627-M25-223-GN1 Features
627M series
627-M25-223-GN1 Applications
There are a lot of EDAC
627-M25-223-GN1 D-Sub Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP