627-M25-223-BT4
Mfr.Part #
627-M25-223-BT4
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
D-Sub Connector Assemblies
Connector Style :
D-Sub
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Voltage Rating :
Backset Spacing :
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B)
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Number of Positions :
25
Mounting Type :
Through Hole
EDAC
Base Product Number :
627-M25
Features :
Grounding Indents, Shielded
Wire Gauge :
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Form :
Machined
Current Rating (Amps) :
5A
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Brand :
EDAC
Contact Finish Thickness :
Flash
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Termination :
Solder
Series :
627M
Contact Type :
Signal
Ingress Protection :
Subcategory :
D-Sub Connectors
Contact Finish :
Gold
Package :
Tray
Product Status :
Active
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Black
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Datasheets
627-M25-223-BT4
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M25-223-BT4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-M25-223-BT4 pinout, 627-M25-223-BT4 datasheet PDF, 627-M25-223-BT4 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M25-223-BT4 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-M25-223-BT4
627-M25-223-BT4 Overview
627-M25-223-BT4 Features
627M series
627-M25-223-BT4 Applications
There are a lot of EDAC
627-M25-223-BT4 D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP