627-M15-623-WN2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-M15-623-WN2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Termination :
Solder
Murrplastik
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Contact Type :
Signal
Flange Feature :
Board Side (4-40)
RoHS :
yes
Connector Style :
D-Sub
Base Product Number :
627-M15
Backset Spacing :
Number of Rows :
2
Subcategory :
D-Sub Connectors
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage Rating :
Features :
Grounding Indents, Shielded
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Ingress Protection :
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Contact Finish :
Gold
Wire Gauge :
Approvals :
UL
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) :
5A
Brand :
EDAC
Color :
Black
Package :
Tray
Connector Type :
Plug, Male Pins
Product Status :
Active
Number of Positions :
15
Series :
627M
Material :
Non-Metallic
Mounting Type :
Through Hole
Contact Form :
Machined
Datasheets
627-M15-623-WN2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M15-623-WN2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-M15-623-WN2 pinout, 627-M15-623-WN2 datasheet PDF, 627-M15-623-WN2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M15-623-WN2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-M15-623-WN2
627-M15-623-WN2 Overview
627-M15-623-WN2 Features
627M series
627-M15-623-WN2 Applications
There are a lot of EDAC
627-M15-623-WN2 D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP