627-M15-623-LN2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-M15-623-LN2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number of Rows :
2
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
IDEC
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Base Product Number :
627-M15
Termination :
Solder
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Package :
Tray
Backset Spacing :
Connector Style :
D-Sub
Color :
Blue
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Brand :
EDAC
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Subcategory :
D-Sub Connectors
Contact Form :
Machined
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Finish :
Gold
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
15
Contact Type :
Signal
Voltage Rating :
Series :
627M
Wire Gauge :
Product Status :
Active
Ingress Protection :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Features :
Grounding Indents, Shielded
Datasheets
627-M15-623-LN2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M15-623-LN2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-M15-623-LN2 pinout, 627-M15-623-LN2 datasheet PDF, 627-M15-623-LN2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M15-623-LN2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-M15-623-LN2
627-M15-623-LN2 Overview
627-M15-623-LN2 Features
627M series
627-M15-623-LN2 Applications
There are a lot of EDAC
627-M15-623-LN2 D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP