627-M15-623-GN2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-M15-623-GN2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
5A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Package :
Tray
Features :
Grounding Indents, Shielded
Number of Positions :
15
Series :
627M
Contact Form :
Machined
Contact Type :
Signal
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Base Product Number :
627-M15
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Voltage Rating :
Subcategory :
D-Sub Connectors
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish :
Gold
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Number of Rows :
2
EDAC
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Solder
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Wire Gauge :
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Connector Style :
D-Sub
Product Status :
Active
Brand :
EDAC
Backset Spacing :
Color :
Green
Ingress Protection :
Datasheets
627-M15-623-GN2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M15-623-GN2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-M15-623-GN2 pinout, 627-M15-623-GN2 datasheet PDF, 627-M15-623-GN2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M15-623-GN2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-M15-623-GN2
627-M15-623-GN2 Overview
627-M15-623-GN2 Features
627M series
627-M15-623-GN2 Applications
There are a lot of EDAC
627-M15-623-GN2 D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP