627-M15-623-BN2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-M15-623-BN2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
2
Brand :
EDAC
Termination :
Solder
Contact Type :
Signal
Base Product Number :
627-M15
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Ingress Protection :
Voltage Rating :
Color :
Black
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Product Status :
Active
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Features :
Grounding Indents, Shielded
Current Rating (Amps) :
5A
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Series :
627M
Number of Positions :
15
EDAC
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Style :
D-Sub
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Backset Spacing :
Package :
Tray
Contact Finish :
Gold
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Type :
Through Hole
Wire Gauge :
Subcategory :
D-Sub Connectors
Contact Form :
Machined
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Datasheets
627-M15-623-BN2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M15-623-BN2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-M15-623-BN2 pinout, 627-M15-623-BN2 datasheet PDF, 627-M15-623-BN2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M15-623-BN2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-M15-623-BN2
627-M15-623-BN2 Overview
627-M15-623-BN2 Features
627M series
627-M15-623-BN2 Applications
There are a lot of EDAC
627-M15-623-BN2 D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP