627-M15-323-LN2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-M15-323-LN2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Type :
Signal
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Rows :
2
Connector Type :
Plug, Male Pins
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Features :
Grounding Indents, Shielded
EDAC
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Brand :
EDAC
Series :
627M
Number of Positions :
15
Package :
Tray
Wire Gauge :
Contact Finish Thickness :
15.0μin (0.38μm)
Base Product Number :
627-M15
Backset Spacing :
Color :
Blue
Subcategory :
D-Sub Connectors
Mounting Type :
Through Hole
Connector Style :
D-Sub
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Contact Form :
Machined
Ingress Protection :
Current Rating (Amps) :
5A
Product Status :
Active
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Voltage Rating :
Datasheets
627-M15-323-LN2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M15-323-LN2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-M15-323-LN2 pinout, 627-M15-323-LN2 datasheet PDF, 627-M15-323-LN2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M15-323-LN2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-M15-323-LN2
627-M15-323-LN2 Overview
627-M15-323-LN2 Features
627M series
627-M15-323-LN2 Applications
There are a lot of EDAC
627-M15-323-LN2 D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP