627-M15-223-WN6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-M15-223-WN6
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish :
Gold
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Current Rating (Amps) :
5A
Voltage Rating :
Subcategory :
D-Sub Connectors
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Termination :
Solder
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Package :
Tray
Number of Positions :
15
Brand :
EDAC
Series :
627M
Flange Feature :
Board Side (4-40)
EDAC
Contact Finish Thickness :
Flash
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Contact Type :
Signal
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Base Product Number :
627-M15
Ingress Protection :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Color :
White
Wire Gauge :
Product Status :
Active
Backset Spacing :
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Connector Style :
D-Sub
Contact Form :
Machined
Number of Rows :
2
Mounting Type :
Through Hole
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Datasheets
627-M15-223-WN6
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M15-223-WN6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-M15-223-WN6 pinout, 627-M15-223-WN6 datasheet PDF, 627-M15-223-WN6 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M15-223-WN6 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-M15-223-WN6
627-M15-223-WN6 Overview
627-M15-223-WN6 Features
627M series
627-M15-223-WN6 Applications
There are a lot of EDAC
627-M15-223-WN6 D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP