627-M15-223-LN6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-M15-223-LN6
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ingress Protection :
Termination :
Solder
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Brand :
EDAC
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish :
Gold
Subcategory :
D-Sub Connectors
Backset Spacing :
EDAC
Voltage Rating :
Current Rating (Amps) :
5A
Package :
Tray
Connector Style :
D-Sub
Contact Material :
COPPER ALLOY
Wire Gauge :
Number of Rows :
2
Series :
627M
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Mounting Type :
Through Hole
Product Status :
Active
Number of Positions :
15
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Contact Form :
Machined
Color :
Blue
Base Product Number :
627-M15
Contact Finish Thickness :
Flash
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Type :
Signal
Datasheets
627-M15-223-LN6
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M15-223-LN6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-M15-223-LN6 pinout, 627-M15-223-LN6 datasheet PDF, 627-M15-223-LN6 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M15-223-LN6 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-M15-223-LN6
627-M15-223-LN6 Overview
627-M15-223-LN6 Features
627M series
627-M15-223-LN6 Applications
There are a lot of EDAC
627-M15-223-LN6 D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP