627-M15-223-GT6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-M15-223-GT6
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Product Status :
Active
Backset Spacing :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Subcategory :
D-Sub Connectors
Wire Gauge :
Base Product Number :
627-M15
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
EDAC
Voltage Rating :
Contact Type :
Signal
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Contact Finish Thickness :
Flash
Brand :
EDAC
Mounting Type :
Through Hole
Ingress Protection :
Contact Form :
Machined
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Contact Finish :
Gold
Color :
Green
Number of Positions :
15
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Termination :
Solder
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
627M
Package :
Tray
Current Rating (Amps) :
5A
Connector Style :
D-Sub
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Datasheets
627-M15-223-GT6
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M15-223-GT6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-M15-223-GT6 pinout, 627-M15-223-GT6 datasheet PDF, 627-M15-223-GT6 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M15-223-GT6 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-M15-223-GT6
627-M15-223-GT6 Overview
627-M15-223-GT6 Features
627M series
627-M15-223-GT6 Applications
There are a lot of EDAC
627-M15-223-GT6 D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP