627-M15-223-GT4
Mfr.Part #
627-M15-223-GT4
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR
D-Sub Connector Assemblies
Max Operating Temperature :
155 °C
Ingress Protection :
Subcategory :
D-Sub Connectors
Backset Spacing :
EDAC
Contact Material :
COPPER ALLOY
Composition :
Thin Film
Solder
Resistance :
1.96 kΩ
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage Rating :
50 V
Contact Form :
Machined
Min Operating Temperature :
-55 °C
Features :
Grounding Indents, Shielded
Color :
Green
Tolerance :
0.1 %
2 (DA, A)
Power Rating :
100 mW
Contact Finish Thickness :
Flash
Brand :
EDAC
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
627M
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Current Rating (Amps) :
5A
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Height :
550 µm
Datasheets
627-M15-223-GT4
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M15-223-GT4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-M15-223-GT4 pinout, 627-M15-223-GT4 datasheet PDF, 627-M15-223-GT4 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M15-223-GT4 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-M15-223-GT4
627-M15-223-GT4 Overview
Device resistance should be kept within the range of 1.96 kΩ.A Plug, Male Pins package is included with it.Through Hole indicates that the device is mounted.The product is a part of the 627M Series.Use it below 155 °C.A minimum temperature of -55 °C must be maintained for the operation of this device.Operating temperature is set to -55°C ~ 125°C.
627-M15-223-GT4 Features
627M series
627-M15-223-GT4 Applications
There are a lot of EDAC
627-M15-223-GT4 D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP