627-M15-223-GN4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-M15-223-GN4
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mounting Type :
Through Hole
Package :
Tray
Connector Style :
D-Sub
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Max Operating Temperature :
150 °C
Number of Pins :
2
Number of Positions :
15
Composition :
Zener
Contact Finish Thickness :
Flash
Backset Spacing :
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Contact Form :
Machined
Series :
627-M
Number of Bidirectional Channels :
1
Base Product Number :
627-M15
Current Rating (Amps) :
5A
Features :
Grounding Indents, Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Peak Pulse Power :
400 W
Termination :
Solder
Min Breakdown Voltage :
48.5 V
Test Current :
1 mA
Clamping Voltage :
70.1 V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
RoHS :
Compliant
Element Configuration :
Single
Min Operating Temperature :
-65 °C
Number of Rows :
2
Voltage Rating :
Direction :
Bidirectional
Product Status :
Active
Mount :
Through Hole
Color :
Green
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Peak Pulse Current :
5.7 A
Contact Type :
Signal
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish :
Gold
Ingress Protection :
Wire Gauge :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Power Line Protection :
No
Reverse Standoff Voltage :
43.6 V
Max Reverse Leakage Current :
1 µA
Datasheets
627-M15-223-GN4
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M15-223-GN4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:2, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-M15-223-GN4 pinout, 627-M15-223-GN4 datasheet PDF, 627-M15-223-GN4 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M15-223-GN4 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-M15-223-GN4
627-M Series 2-Row Plug, Male Pins Solder Copper Alloy Through Hole 15-Position
627-M15-223-GN4 Overview
627-M15-223-GN4 Features
627-M series
627-M15-223-GN4 Applications
There are a lot of EDAC
627-M15-223-GN4 Rectangular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP