627-M15-223-BT4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-M15-223-BT4
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Base Product Number :
627-M15
Wire Gauge :
Contact Type :
Signal
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
5A
Termination :
Solder
Features :
Grounding Indents, Shielded
Mounting Type :
Through Hole
Voltage Rating :
Number of Rows :
2
Product Status :
Active
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Package :
Tray
Ingress Protection :
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Connector Style :
D-Sub
Dielectric Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Finish Thickness :
Flash
Number of Positions :
15
Color :
Black
Backset Spacing :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Form :
Machined
Series :
627-M
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Datasheets
627-M15-223-BT4
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M15-223-BT4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-M15-223-BT4 pinout, 627-M15-223-BT4 datasheet PDF, 627-M15-223-BT4 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-M15-223-BT4 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-M15-223-BT4
Plug, Male Pins Through Hole 15 Positions Solder
627-M15-223-BT4 Overview
627-M15-223-BT4 Features
627-M series
627-M15-223-BT4 Applications
There are a lot of EDAC
627-M15-223-BT4 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP