627-47W1624-4N3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-47W1624-4N3
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 47P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Product Status :
Active
Shell Material :
Steel
Connector Type :
Plug, Male Pins
Features :
Grounding Indents, Shielded
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Shell Plating :
Nickel
Voltage Rating :
125 V
Number of Positions :
47 Position
Backset Spacing :
Termination Style :
Solder Cup
Contact Type :
Signal and Power
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Form :
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Wire Gauge :
Ingress Protection :
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Package :
Tray
Series :
627-C
Connector Style :
D-Sub, Combo
Gender :
Male
Contact Arrangement :
47W1
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 47W1
Contact Material :
Copper
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Base Product Number :
627-47W
Number of Rows :
3
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Current Rating :
40 A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Finish :
Gold
Insulation :
Insulated
Mounting Style :
THREADED INSERT
Contact Plating :
Gold
Mounting Angle :
Vertical
Color :
Black
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Datasheets
627-47W1624-4N3
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1624-4N3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-47W1624-4N3 pinout, 627-47W1624-4N3 datasheet PDF, 627-47W1624-4N3 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1624-4N3 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-47W1624-4N3
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 47 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 47W1 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-47W1624-4N3 Overview
627-47W1624-4N3 Features
627-C series
627-47W1624-4N3 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-47W1624-4N3 D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP