627-47W1624-4N2
Mfr.Part #
627-47W1624-4N2
Number of Positions :
47 Position
Voltage Rating :
125 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Current Rating :
40 A
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Mounting Style :
THREADED INSERT
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Features :
Grounding Indents, Shielded
Shell Plating :
Nickel
Datasheets
627-47W1624-4N2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1624-4N2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-47W1624-4N2 pinout, 627-47W1624-4N2 datasheet PDF, 627-47W1624-4N2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1624-4N2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-47W1624-4N2
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 47 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 47W1 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-47W1624-4N2 Overview
627-47W1624-4N2 Features
627-C series
627-47W1624-4N2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-47W1624-4N2 D-Sub Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP