627-47W1624-3TB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-47W1624-3TB
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 47P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Arrangement :
47W1
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Ingress Protection :
Termination Style :
Solder Cup
Product Status :
Active
Contact Plating :
Gold
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Voltage Rating :
125 V
Termination :
Solder
Number of Rows :
3
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Features :
Grounding Indents, Shielded
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Color :
Black
Flange Feature :
Board Side (M3)
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Mounting Style :
THREADED INSERT
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Wire Gauge :
Package :
Tray
Contact Material :
Copper
Contact Finish :
Gold
Series :
627-C
Connector Style :
D-Sub, Combo
Number of Positions :
47 Position
Contact Type :
Signal and Power
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Angle :
Vertical
Gender :
Male
Current Rating :
30 A
Shell Material :
Steel
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Form :
Shell Plating :
Tin
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Insulation :
Insulated
Base Product Number :
627-47W
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 47W1
Backset Spacing :
Datasheets
627-47W1624-3TB
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1624-3TB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-47W1624-3TB pinout, 627-47W1624-3TB datasheet PDF, 627-47W1624-3TB amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1624-3TB ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-47W1624-3TB
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 47 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 47W1 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-47W1624-3TB Overview
627-47W1624-3TB Features
627-C series
627-47W1624-3TB Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-47W1624-3TB D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP