627-47W1624-2N5
Mfr.Part #
627-47W1624-2N5
Description
CONN D-SUB PLUG 47POS VERT SLDR
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Material :
Copper
Voltage Rating :
125 V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Gold
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Positions :
47 Position
Shell Plating :
Nickel
Gold
Insulation :
Insulated
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Current Rating :
20 A
Signal and Power
Shell Material :
Steel
Solder Cup
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
627-47W1624-2N5
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1624-2N5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-47W1624-2N5 pinout, 627-47W1624-2N5 datasheet PDF, 627-47W1624-2N5 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1624-2N5 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-47W1624-2N5
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 47 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 47W1 Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-47W1624-2N5 Overview
627-47W1624-2N5 Features
627-C series
627-47W1624-2N5 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-47W1624-2N5 D-Sub Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP