627-47W1624-2N3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-47W1624-2N3
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 47P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Finish :
Gold
Connector Style :
D-Sub, Combo
Product Status :
Active
Number of Positions :
47 Position
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Gender :
Male
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage Rating :
125 V
Contact Material :
Copper
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Shell Plating :
Nickel
Termination :
Solder
Base Product Number :
627-47W
Shell Material :
Steel
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Form :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Features :
Grounding Indents, Shielded
Contact Type :
Signal and Power
Wire Gauge :
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Number of Rows :
3
Contact Plating :
Gold
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Color :
Black
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Insulation :
Insulated
Ingress Protection :
Series :
627-C
Contact Arrangement :
47W1
Current Rating :
20 A
Package :
Tray
Termination Style :
Solder Cup
Backset Spacing :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Style :
THREADED INSERT
Mounting Angle :
Vertical
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 47W1
Datasheets
627-47W1624-2N3
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1624-2N3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-47W1624-2N3 pinout, 627-47W1624-2N3 datasheet PDF, 627-47W1624-2N3 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1624-2N3 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-47W1624-2N3
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 47 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 47W1 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-47W1624-2N3 Overview
627-47W1624-2N3 Features
627-C series
627-47W1624-2N3 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-47W1624-2N3 D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP