627-47W1624-2N1
Mfr.Part #
627-47W1624-2N1
Description
CONN D-SUB PLUG 47POS VERT SLDR
Mounting Type :
Through Hole
Polyester Thermoplastic
Shell Plating :
Nickel
Number of Positions :
47 Position
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Mounting Style :
Through Hole
Ingress Protection :
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Solder Cup
Shell Material :
Steel
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Material :
Copper
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Features :
Grounding Indents, Shielded
Mounting Angle :
Vertical
Insulation :
Insulated
Current Rating :
20 A
Voltage Rating :
125 V
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Datasheets
627-47W1624-2N1
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1624-2N1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-47W1624-2N1 pinout, 627-47W1624-2N1 datasheet PDF, 627-47W1624-2N1 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1624-2N1 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-47W1624-2N1
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 47 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 47W1 Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-47W1624-2N1 Overview
627-47W1624-2N1 Features
627-C series
627-47W1624-2N1 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-47W1624-2N1 D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP