627-47W1624-1NA
Mfr.Part #
627-47W1624-1NA
Description
CONN D-SUB PLUG 47P PNL MNT SLDR
627-47W
Contact Plating :
Gold
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Current Rating :
10 A
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Plug, Male Pins
Mounting Style :
THREADED INSERT
Mounting Angle :
Vertical
Number of Positions :
47 Position
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Arrangement :
47W1
Color :
Black
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Insulation :
Insulated
Flange Feature :
Board Side (M3)
Gender :
Male
Gold
Termination Style :
Solder Cup
Voltage Rating :
125 V
Backset Spacing :
Features :
Grounding Indents, Shielded
Shell Plating :
Nickel
Shell Material :
Steel
Contact Material :
Copper
Datasheets
627-47W1624-1NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1624-1NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-47W1624-1NA pinout, 627-47W1624-1NA datasheet PDF, 627-47W1624-1NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1624-1NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-47W1624-1NA
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 47 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 47W1 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-47W1624-1NA Overview
627-47W1624-1NA Features
627-C series
627-47W1624-1NA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-47W1624-1NA D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP