627-47W1624-1N5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-47W1624-1N5
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 47POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Plating :
Nickel
Contact Material :
Copper
Contact Form :
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Backset Spacing :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Termination Style :
Solder Cup
Ingress Protection :
Mounting Style :
THREADED INSERT
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Wire Gauge :
Product Status :
Active
Mounting Angle :
Vertical
Series :
627-C
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Connector Style :
D-Sub, Combo
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of Positions :
47 Position
Insulation :
Insulated
Gender :
Male
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Shell Material :
Steel
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Base Product Number :
627-47W
Contact Finish :
Gold
Contact Plating :
Gold
Current Rating :
10 A
Contact Arrangement :
47W1
Contact Type :
Signal and Power
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 47W1
Mounting Type :
Through Hole
Voltage Rating :
125 V
Package :
Tray
Termination :
Solder
Number of Rows :
3
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Color :
Black
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
627-47W1624-1N5
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1624-1N5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-47W1624-1N5 pinout, 627-47W1624-1N5 datasheet PDF, 627-47W1624-1N5 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1624-1N5 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-47W1624-1N5
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 47 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 47W1 Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-47W1624-1N5 Overview
627-47W1624-1N5 Features
627-C series
627-47W1624-1N5 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-47W1624-1N5 D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP