627-47W1624-1N2
Mfr.Part #
627-47W1624-1N2
Description
CONN D-SUB PLUG 47P PNL MNT SLDR
D-Sub Connector Assemblies
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Style :
THREADED INSERT
Termination :
Solder
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material :
Steel
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 47W1
Contact Arrangement :
47W1
Wire Gauge :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of Positions :
47 Position
Termination Style :
Polyester Thermoplastic
Contact Plating :
Gold
Insulation :
Insulated
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Voltage Rating :
125 V
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Mounting Angle :
Vertical
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Plating :
Nickel
Current Rating :
10 A
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Backset Spacing :
Gender :
Male
Contact Type :
Signal and Power
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Material :
Copper
Datasheets
627-47W1624-1N2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1624-1N2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-47W1624-1N2 pinout, 627-47W1624-1N2 datasheet PDF, 627-47W1624-1N2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1624-1N2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-47W1624-1N2
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 47 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 47W1 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-47W1624-1N2 Overview
627-47W1624-1N2 Features
627-C series
627-47W1624-1N2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-47W1624-1N2 D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP