627-47W1622-3TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-47W1622-3TA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 47POS SLDR CUP
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Color :
Black
Wire Gauge :
Backset Spacing :
Number of Rows :
3
Voltage Rating :
125V
Number of Positions :
47 (46 + 1 Power)
Flange Feature :
Board Side (M3)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Style :
D-Sub, Combo
Termination :
Solder Cup
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Contact Type :
Signal and Power
Contact Finish :
Gold
Ingress Protection :
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Features :
Grounding Indents, Shielded
Base Product Number :
627-47W
Package :
Tray
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
627-C
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 47W1
Contact Form :
Datasheets
627-47W1622-3TA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1622-3TA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), 627-47W1622-3TA pinout, 627-47W1622-3TA datasheet PDF, 627-47W1622-3TA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1622-3TA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-47W1622-3TA
Plug, Male Pins Free Hanging (In-Line) 47 (46 + 1 Power) Positions Solder Cup
627-47W1622-3TA Overview
627-47W1622-3TA Features
627-C series
627-47W1622-3TA Applications
There are a lot of EDAC
627-47W1622-3TA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP