627-47W1622-2T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-47W1622-2T2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 47POS SLDR CUP
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number of Positions :
47 (46 + 1 Power)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Wire Gauge :
Backset Spacing :
Ingress Protection :
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Base Product Number :
627-47W
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Type :
Signal and Power
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Solder Cup
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 47W1
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Series :
627-C
Number of Rows :
3
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Features :
Grounding Indents, Shielded
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Form :
Voltage Rating :
125V
Product Status :
Active
Package :
Tray
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Black
Datasheets
627-47W1622-2T2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1622-2T2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-47W1622-2T2 pinout, 627-47W1622-2T2 datasheet PDF, 627-47W1622-2T2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1622-2T2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-47W1622-2T2
627-47W1622-2T2 Overview
627-47W1622-2T2 Features
627-C series
627-47W1622-2T2 Applications
There are a lot of EDAC
627-47W1622-2T2 D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP