627-47W1622-2N1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-47W1622-2N1
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 47POS SLDR CUP
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Finish :
Gold
Number of Positions :
47 (46 + 1 Power)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Rows :
3
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Package :
Tray
Product Status :
Active
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Solder Cup
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Features :
Grounding Indents, Shielded
Base Product Number :
627-47W
Color :
Black
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Series :
627-C
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Ingress Protection :
Backset Spacing :
Contact Type :
Signal and Power
Voltage Rating :
125V
Wire Gauge :
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Form :
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 47W1
Datasheets
627-47W1622-2N1
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1622-2N1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-47W1622-2N1 pinout, 627-47W1622-2N1 datasheet PDF, 627-47W1622-2N1 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1622-2N1 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627-47W1622-2N1
Plug, Male Pins Free Hanging (In-Line) 47 (46 + 1 Power) Positions Solder Cup
627-47W1622-2N1 Overview
627-47W1622-2N1 Features
627-C series
627-47W1622-2N1 Applications
There are a lot of EDAC
627-47W1622-2N1 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP