627-47W1224-4ND
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-47W1224-4ND
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 47POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Ingress Protection :
Package :
Tray
Contact Form :
Contact Type :
Signal and Power
Contact Arrangement :
47W1
Mounting Type :
Through Hole
Wire Gauge :
Mounting Style :
THREADED INSERT
Backset Spacing :
Voltage Rating :
125 V
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Contact Plating :
Gold
Connector Style :
D-Sub, Combo
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Current Rating :
40 A
Base Product Number :
627-47W
Number of Rows :
3
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Termination :
Solder
Number of Positions :
47 Position
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Shell Material :
Steel
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Plating :
Nickel
Contact Finish :
Gold
Mounting Angle :
Vertical
Color :
Black
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Series :
627-C
Termination Style :
Solder Cup
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Flange Feature :
Board Side (M3)
Gender :
Male
Contact Material :
Copper
Insulation :
Insulated
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 47W1
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness :
Flash
Datasheets
627-47W1224-4ND
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1224-4ND from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-47W1224-4ND pinout, 627-47W1224-4ND datasheet PDF, 627-47W1224-4ND amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1224-4ND ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 47 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 47W1 Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-47W1224-4ND Overview
627-47W1224-4ND Features
627-C series
627-47W1224-4ND Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-47W1224-4ND D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP