627-47W1224-3T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-47W1224-3T5
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 47POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Gender :
Male
Contact Form :
Contact Material :
Copper
Contact Finish Thickness :
Flash
Termination Style :
Solder Cup
Insulation :
Insulated
Color :
Black
Number of Rows :
3
Number of Positions :
47 Position
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 47W1
Contact Plating :
Gold
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Angle :
Vertical
Shell Plating :
Tin
Contact Type :
Signal and Power
Wire Gauge :
Shell Material :
Steel
Mounting Style :
THREADED INSERT
Series :
627-C
Termination :
Solder
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Arrangement :
47W1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating :
30 A
Mounting Type :
Through Hole
Base Product Number :
627-47W
Product Status :
Active
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Connector Style :
D-Sub, Combo
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Ingress Protection :
Contact Finish :
Gold
Voltage Rating :
125 V
Backset Spacing :
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Package :
Tray
Connector Type :
Plug, Male Pins
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Datasheets
627-47W1224-3T5
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1224-3T5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-47W1224-3T5 pinout, 627-47W1224-3T5 datasheet PDF, 627-47W1224-3T5 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1224-3T5 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 47 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 47W1 Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-47W1224-3T5 Overview
627-47W1224-3T5 Features
627-C series
627-47W1224-3T5 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-47W1224-3T5 D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP