627-47W1224-2N5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-47W1224-2N5
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 47POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Color :
Black
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Arrangement :
47W1
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Current Rating :
20 A
Voltage Rating :
125 V
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Material :
Copper
Termination :
Solder
Contact Form :
Gender :
Male
Termination Style :
Solder Cup
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Finish Thickness :
Flash
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Series :
627-C
Contact Finish :
Gold
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation :
Insulated
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Mounting Type :
Through Hole
Backset Spacing :
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 47W1
Number of Rows :
3
Base Product Number :
627-47W
Package :
Tray
Wire Gauge :
Mounting Style :
THREADED INSERT
Product Status :
Active
Number of Positions :
47 Position
Shell Plating :
Nickel
Contact Plating :
Gold
Mounting Angle :
Vertical
Contact Type :
Signal and Power
Shell Material :
Steel
Ingress Protection :
Datasheets
627-47W1224-2N5
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1224-2N5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-47W1224-2N5 pinout, 627-47W1224-2N5 datasheet PDF, 627-47W1224-2N5 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1224-2N5 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 47 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 47W1 Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-47W1224-2N5 Overview
627-47W1224-2N5 Features
627-C series
627-47W1224-2N5 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-47W1224-2N5 D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP