627-47W1222-7T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-47W1222-7T2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 47POS SLDR CUP
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Backset Spacing :
Number of Rows :
3
Gender :
Male
Connector Style :
D-Sub, Combo
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Features :
Grounding Indents, Shielded
Base Product Number :
627-47W
Contact Plating :
Gold
Current Rating (Amps) :
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 47W1
Color :
Black
Shell Plating :
Tin
Contact Finish Thickness :
Flash
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Shell Material :
Steel
Contact Type :
Coax and Signal
Termination :
Solder Cup
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Termination Style :
Solder Tail
Ingress Protection :
Package :
Tray
Contact Finish :
Gold
Contact Form :
Voltage Rating :
125 V
Insulation :
Insulated
Mounting Style :
THREADED INSERT
Wire Gauge :
Number of Positions :
47 Position
Mounting Angle :
Vertical
Series :
627-C
Contact Material :
Copper
Contact Arrangement :
47W1
Datasheets
627-47W1222-7T2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1222-7T2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-47W1222-7T2 pinout, 627-47W1222-7T2 datasheet PDF, 627-47W1222-7T2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1222-7T2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 47 Position-Position Male Coax and Signal Solder Cup 5 (DD, D) - 47W1 Free Hanging (In-Line) Copper Gold Steel, Tin Plated
627-47W1222-7T2 Overview
627-47W1222-7T2 Features
627-C series
627-47W1222-7T2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-47W1222-7T2 D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP