627-47W1222-4NA
Mfr.Part #
627-47W1222-4NA
Description
CONN D-SUB PLUG 47POS SLDR CUP
Active
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
UL94 V-0
Shell Material :
Steel
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Type :
Signal and Power
Gold
Current Rating :
40 A
Flange Feature :
Board Side (M3)
Voltage Rating :
125 V
Number of Positions :
47 Position
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Features :
Grounding Indents, Shielded
Insulation :
Insulated
Vertical
Shell Plating :
Nickel
Solder Tail
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Material :
Copper
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Datasheets
627-47W1222-4NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1222-4NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), 627-47W1222-4NA pinout, 627-47W1222-4NA datasheet PDF, 627-47W1222-4NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1222-4NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 47 Position-Position Male Signal and Power Solder Cup 5 (DD, D) - 47W1 Free Hanging (In-Line) Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-47W1222-4NA Overview
627-47W1222-4NA Features
627-C series
627-47W1222-4NA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-47W1222-4NA D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP