627-47W1222-3TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-47W1222-3TA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 47POS SLDR CUP
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Finish :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Plating :
Tin
Number of Rows :
3
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Signal and Power
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Arrangement :
47W1
Gender :
Male
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Termination :
Solder Cup
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Color :
Black
Flange Feature :
Board Side (M3)
Contact Finish Thickness :
Flash
Mounting Style :
THREADED INSERT
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Mounting Angle :
Vertical
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Shell Material :
Steel
Package :
Tray
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Number of Positions :
47 Position
Series :
627-C
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 47W1
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Insulation :
Insulated
Contact Plating :
Gold
Product Status :
Active
Features :
Grounding Indents, Shielded
Current Rating :
30 A
Wire Gauge :
Contact Form :
Contact Material :
Copper
Termination Style :
Solder Tail
Base Product Number :
627-47W
Voltage Rating :
125 V
Ingress Protection :
Backset Spacing :
Datasheets
627-47W1222-3TA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1222-3TA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-47W1222-3TA pinout, 627-47W1222-3TA datasheet PDF, 627-47W1222-3TA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1222-3TA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 47 Position-Position Male Signal and Power Solder Cup 5 (DD, D) - 47W1 Free Hanging (In-Line) Copper Gold Steel, Tin Plated
627-47W1222-3TA Overview
627-47W1222-3TA Features
627-C series
627-47W1222-3TA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-47W1222-3TA D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP