627-47W1222-2T1
Mfr.Part #
627-47W1222-2T1
Description
CONN D-SUB PLUG 47POS SLDR CUP
Flash
Contact Arrangement :
47W1
Voltage Rating :
125 V
Ingress Protection :
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Solder Cup
Insulation :
Insulated
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Contact Material :
Copper
Mounting Angle :
Vertical
Shell Material :
Steel
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Style :
Through Hole
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Plating :
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Termination Style :
Solder Tail
Current Rating :
20 A
Series :
627-C
Shell Plating :
Tin
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Number of Positions :
47 Position
Connector Type :
Plug, Male Pins
Gender :
Male
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
627-47W1222-2T1
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1222-2T1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-47W1222-2T1 pinout, 627-47W1222-2T1 datasheet PDF, 627-47W1222-2T1 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1222-2T1 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 47 Position-Position Male Signal and Power Solder Cup 5 (DD, D) - 47W1 Free Hanging (In-Line) Copper Gold Steel, Tin Plated
627-47W1222-2T1 Overview
627-47W1222-2T1 Features
627-C series
627-47W1222-2T1 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-47W1222-2T1 D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP