627-47W1222-1NA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-47W1222-1NA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 47POS SLDR CUP
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Termination :
Solder Cup
Contact Finish :
Gold
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Color :
Black
Contact Form :
Mounting Angle :
Vertical
Contact Type :
Signal and Power
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 47W1
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Series :
627-C
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Current Rating :
10 A
Contact Finish Thickness :
Flash
Product Status :
Active
Base Product Number :
627-47W
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Termination Style :
Solder Tail
Number of Positions :
47 Position
Wire Gauge :
Backset Spacing :
Contact Material :
Copper
Connector Style :
D-Sub, Combo
Mounting Style :
THREADED INSERT
Features :
Grounding Indents, Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Plating :
Nickel
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
3
Contact Plating :
Gold
Gender :
Male
Shell Material :
Steel
Voltage Rating :
125 V
Connector Type :
Plug, Male Pins
Insulation :
Insulated
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Tray
Flange Feature :
Board Side (M3)
Contact Arrangement :
47W1
Ingress Protection :
Datasheets
627-47W1222-1NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1222-1NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-47W1222-1NA pinout, 627-47W1222-1NA datasheet PDF, 627-47W1222-1NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-47W1222-1NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 47 Position-Position Male Signal and Power Solder Cup 5 (DD, D) - 47W1 Free Hanging (In-Line) Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-47W1222-1NA Overview
627-47W1222-1NA Features
627-C series
627-47W1222-1NA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-47W1222-1NA D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP