627-43W2624-4TE
Mfr.Part #
627-43W2624-4TE
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Contact Type :
Signal and Power
Mounting Style :
Threaded Standoff
Voltage Rating :
125 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Plating :
Tin
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
43W2
Current Rating :
40 A
Number of Positions :
43 Position
Datasheets
627-43W2624-4TE
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-43W2624-4TE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-43W2624-4TE pinout, 627-43W2624-4TE datasheet PDF, 627-43W2624-4TE amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-43W2624-4TE ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 43 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 43W2 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-43W2624-4TE Overview
627-43W2624-4TE Features
627-C series
627-43W2624-4TE Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-43W2624-4TE D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP