627-43W2624-4NA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-43W2624-4NA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 43P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 43W2
Series :
627-C
Wire Gauge :
Contact Material :
Copper
Contact Type :
Signal and Power
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Insulation :
Insulated
Ingress Protection :
Features :
Grounding Indents, Shielded
Package :
Tray
Contact Form :
Shell Plating :
Nickel
Shell Material :
Steel
Base Product Number :
627-43W
Number of Rows :
3
Product Status :
Active
Gender :
Male
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Arrangement :
43W2
Current Rating :
40 A
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Positions :
43 Position
Contact Finish :
Gold
Mounting Angle :
Vertical
Termination :
Solder
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Color :
Black
Mounting Style :
THREADED INSERT
Contact Plating :
Gold
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Flange Feature :
Board Side (M3)
Connector Style :
D-Sub, Combo
Termination Style :
Solder Cup
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Backset Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage Rating :
125 V
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Datasheets
627-43W2624-4NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-43W2624-4NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-43W2624-4NA pinout, 627-43W2624-4NA datasheet PDF, 627-43W2624-4NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-43W2624-4NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 43 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 43W2 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-43W2624-4NA Overview
627-43W2624-4NA Features
627-C series
627-43W2624-4NA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-43W2624-4NA D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP